CHP’nin 28. Dönem milletvekili aday listesi YSK’ye sunuldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 14 Mayıs Pazar günü yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine katılacak milletvekili adaylarının listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) sundu.

CHP Genel Başkan yardımcıları Muharrem Erkek ve Oğuz Kaan Salıcı ile beraberindeki heyet, aday listesini teslim etmek üzere YSK’ye geldi.

Oğuz Kaan Salıcı, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, seçimin hem partilerine hem ittifaklarına hem de Türkiye’ye hayırlı sonuçlar üretmesi temennisinde bulundu.

CHP listelerinden seçime giren partilere kaç kontenjan ayrıldığına ilişkin soru üzerine Salıcı, “İttifak içine girmiş olduğumuz partiler, doğal olarak bizim listelerimizden bizim logomuzla seçime girecekler. Onun için listelerimizde ittifak içinde bulunmuş olduğumuz partilere yer verdik. Onun sayısını şu anda açıklamak belki doğru olmaz ama farklı siyasi partilerden Millet İttifakı’nın ortaklığını göstermek için, beraber yürüdüğümüzü göstermek için, daha güçlü olduğumuzu göstermek için beraber giriyoruz seçimlere. Bu da bize memnuniyet veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti ile işbirliği yapılan iller konusundaki soruya karşılık Salıcı, şunları kaydetti:

“İYİ Parti ile de işbirliği yaptığımız iller var. Dolayısıyla bazı partiler, bizimle aynı logo altında Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında seçime giriyorlar. Ama İYİ Parti gibi müstakilen giren ittifak çatısı altında bir partimiz daha var ve biz onlarla da bazı seçim bölgelerinde işbirliği yapıyoruz. Amacımız, parlamentoda çoğunluğu sağlayacak bir yapıyı kurabilmek.”

İşbirliği yapılan iller konusunda ise Salıcı, listeyi yeni verdiklerine işaret ederek, “Dolayısıyla bundan sonra da bazı yerlerde işbirliği yapılabilir mi bunun olanaklarına da bakacağız ama şu an itibarıyla 11 ilde İYİ Partiyle işbirliği yapıyoruz. Onun dışında görüşmelerin ikinci turunda işbirliği yaptığımız birkaç il daha var. Dolayısıyla 15-16 civarında ilde CHP ile İYİ Parti işbirliği yapıyor diyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir