Evde Kendinizin Hazırlayabileceği Pratik ve Doğal Saç Boyaları…

Kimyasallardan korunmak isteyenler için evde kendinizin hazırlayacağı pratik ve doğal saç boyaları…

1. Sarı tonlar için saç boyası

Geniş bir tencerenin içerisine 500 ml su, 1 avuç kurutulmuş papatya ve 1 avuç sarı kantaron ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı 40 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Kaynayan karışımı bir kenara alın ve 1 gün boyunca beklettikten sonra temiz bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı önce saçlarınızın diplerine, ardından uçlarına yedirin. En az 1 saat güneş ışığında beklemeyi unutmayın!

2. Kahve tonlar için saç boyası

Geniş bir kasenin içerisinde 1 fincan taze demlenmiş siyah çay, 1 çay kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 fincan yeşil çay ve 1 fincan ada çayı suyunu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı 3 saat kadar dinlendirdikten sonra bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı önce saçlarınızın diplerine, ardından uçlarına yedirin.

3. Koyu kahve ve siyah tonlar için saç boyası

Geniş bir tencerenin içerisine 1 avuç karanfil, 1 avuç ada çayı ve 500 ml su ekleyin. Tüm malzemeleri 10 dakika kadar kaynatın. Eğer çok koyu bir renk elde etmek istiyorsanız tencereye 1 yemek kaşığı siyah çay da ekleyebilirsiniz. Kaynayan ve hazır olan karışımı güzelce süzün ve 250 gram toz kınanın üzerine yavaşça ekleyin. Topaksız bir karışım elde ettiğinizde bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve bir bone takarak en az 2 saat bekletin. Dilerseniz gece uyumadan önce uygulayabilir, sabah uyandığınızda yıkayarak simsiyah saçlar elde edebilirsiniz.

4. Kızıl tonlar için saç boyası

Geniş bir kasenin içerisinde 1 fincan taze demlenmiş siyah çay, 1 çay kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 fincan taze sıkılmış nar suyu, 1 fincan şalgam suyu ve 1 fincan kırmızı soğan kabuğu suyunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı 3 saat kadar dinlendirdikten sonra bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı önce saçlarınızın diplerine, ardından uçlarına yedirin.

5. Beyaz saç telleri için saç boyası

Geniş bir tencerenin içerisine 750 ml su ve 6-7 adet ceviz içini ekleyin, güzelce kaynatın. Yaklaşık 15 dakikalık bir kaynatma işleminin ardından cevizleri alın ve suyu bir kaseye aktarın. Ceviz suyu eklediğiniz kaseye 3-4 yemek kaşığı kına, 2 yemek kaşığı Türk kahvesi ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin, güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı diplerden başlayarak tüm saçınıza uygulayın. Bir gece boyunca beklettiğiniz karışımı sabah ılık suyla durulayın. Eğer gerek duyarsanız bu işlemi haftada 1 defa tekrarlayabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!

Kaynak:

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

https://yemek.com/bitkisel-sac-boyasi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir