Rusya: Ukrayna, Kerç Boğazı’nda Rus tankerine saldırdı

Ukrayna ordusunun, Kerç Boğazı yakınlarında bir Rus tankerine insansız deniz aracıyla saldırı düzenlediği ileri sürüldü. Novorossiysk Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin açıklamasında, saldırıda tankerin hasar gördüğü bilgisi paylaşıldı.

AA’nın Rusya’nın TASS haber ajansından aktardığına göre, Koordinasyon Merkezİ, konuya ilişkin açıklamasında, “Mürettebat güvenli bir yerde, yaralanmadı. Deniz kurtarma servisi konuyla ilgileniyor, 2 römorkör bölgeye ulaştı. Şimdi demirliyken gemiyi çekip çekmeyeceklerine karar verecekler. Makine dairesi hasar görmüş” dedi. Tankerin batma tehlikesinin bulunmadığı, petrol sızıntısının olmadığı da ifade edildi.

UKRAYNA BASINI: SALDIRI UKRAYNA’NIN OPERASYONUYDU

Ukrayna basınına yansıyan haberlerde, Rus tankerine yönelik saldırının, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) operasyonu olduğu iddialarına yer verildi. RBK-Ukraina haber sitesine SBU’dan konuşan kaynaklar, özel operasyonun 450 kilogram trotil yüklü insansız deniz aracı ve patlama gibi klasik bir senaryoyla gerçekleştirildiğini iddia etti.

‘Sonuç olarak Rusya’nın en güçlü petrol tankerlerinden birinin, Kırım Köprüsü yakınlarında olumsuz bir yolculuğa başladığını’ kaydeden kaynaklar, “Ön bilgilere göre, Rus tankeri yakıt yüklüydü” bilgisini paylaştı. Haber sitesine konuşan kaynaklar, “SBU, bir sonraki başarılı özel operasyonunu, Deniz Kuvvetleri ile gerçekleştirdi. İlginçtir ki bu operasyon, tam olarak Ukrayna kara sularında gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Novorossiysk Askeri Deniz Üssü yakınlarında dün de benzer bir saldırı gerçekleştirilmiş, Ukrayna basını, Rusya’nın Novorossiysk Askeri Deniz Üssü’ne insansız deniz aracı saldırısının Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ve Deniz Kuvvetleri işbirliğinde yapıldığını iddia etmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Sözcüsü Andrey Yusov da üsse yapılan saldırıda bir çıkarma gemisinin vurulmasının Rus filosu için büyük bir kayıp olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir