Libya’da sel felaketi: Derne Belediye Başkanı gözaltına alındı

Libya’nın Trablus Başsavcılığı, Daniel fırtınası sırasında iki barajın yıkılması ile bağlantılı olarak sekiz yerel yetkili hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, gözaltına alınanlar arasında selin büyük bir yıkıma yol açtığı Derne kentinin Belediye Başkanı ve su kaynaklarından sorumlu yetkilisi de yer aldı. Açıklamada, söz konusu yetkililerin isimleri açıklanmadı.

BELEDİYE BAŞKANI’NIN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDIĞI AÇIKLANMIŞTI

Sellerden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Derne’de yüzlerce kişi sokaklara çıkarak yetkililere olan tepkilerini dile getirmiş, 19 Eylül Salı akşam saatlerinde selin yaşandığı dönemde Derne Belediye Başkanı olan Abdulmenam El Ghaithi’nin evini ateşe vermişti. Ülkenin doğusunu kontrolü altında bulunduran hükümetin devlet bakanlarından Hichem Abu Chkiouat, Ghaithi’nin görevden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Ne olmuştu?

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran Daniel Fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül’de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara selden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, 19 Eylül’de yaptığı açıklamada, Libya’daki selde 3 bin 998 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 ila 9 bin kişinin hala kayıp olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir